Komosa ryżowa (quinoa) - właściwości i wartości odżywcze (2024)

2020-06-11 9:36

Komosa ryżowa (quinoa) wykazuje wyjątkowe właściwości zdrowotne i odżywcze. Quinoa jest bogatym źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, a także wielu witamin i składników mineralnych. Ma także właściwości antyoksydacyjne oraz potencjalne działanie antynowotworowe. Sprawdź, jakie jeszcze właściwości ma komosa ryżowa i jakie znalazła zastosowanie.

Komosa ryżowa (quinoa) - właściwości i wartości odżywcze (1)

Spis treści

  1. Komosa ryżowa (quinoa) źródłem pełnowartościowego białka
  2. Komosa ryżowa (quinoa) może zapobiegać nowotworom
  3. Komosa ryżowa (quinoa) może zapobiec miażdżycy
  4. Komosa ryżowa (quinoa) dla chorych na celiakię
  5. Komosa ryżowa (quinoa) a cukrzyca
  6. Komosa ryżowa (quinoa) - zastosowanie w kuchni
  7. Komosa ryżowa (quinoa) - jak gotować?
  8. Komosa ryżowa jest dobrą alternatywą dla ryżu i kasz

Komosa ryżowa, inaczej quinoa lub ryż peruwiański, to pseudozboże, tzn. roślina, która wytwarza bogate w skrobię nasiona,lecz w rzeczywistości nie jest zbożem. Jej właściwości i wartości odżywcze od wieków są cenione w Ameryce Południowej, skąd pochodzi.Komosa ryżowa nazywana jest tam "świętym zbożem Inków", "złotym ziarnem Inków" i "matką zbóż".

Nic dziwnego - quinoa jest źródłem pełnowartościowego białka, zdrowych kwasów tłuszczowych, wielu witamin i składników mineralnych. Zawiera także saponiny, dzięki którym może wykazywać działanie przeciwalergiczne, przeciwzapalne, przeciwgrzybiczne przeciwwirusowe i immunostymulujące.

Ponadto nasiona komosy zawierają wyjątkowo dużą ilość flawonoidów (spośród których dominują kwercetyna i kampferol). W związku z tym quinoa wykazuje właściwości antyoksydacyjne. Należy podkreślić, że tradycyjne zboża wcale nie zawierają flawonoidów, co na ich tle czyni komosę ryżową wyjątkową.

Komosa ryżowa jest spokrewniona z polską komosą białą (lebiodą) i komosą wielonasienną. Obecnie, poza Ameryką Południową, quinoa uprawiana jest w USA, Indiach, Kanadzie oraz na Wyspach Brytyjskich.

Witaminy i minerały w diecie kobiety

Komosa ryżowa (quinoa) źródłem pełnowartościowego białka

Białko komosy ryżowej jako jedno z nielicznych białek roślinnych zawiera wszystkie aminokwasy egzogenne, czyli takie, które nie są syntetyzowane w organizmie i muszą być dostarczane wraz z pożywieniem - twierdzą naukowcy z Zakładu Bromatologii Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Tradycyjne zboża są ubogie w te aminokwasy. Dodatkowo zawartość białka w komosie ryżowej jest dość wysoka.

W związku z tym quinoa może być alternatywą dla białka pochodzenia zwierzęcego i znaleźć się w diecie wegetarian, a także osób, które ze względów zdrowotnych muszą ograniczyć spożycie bogatego w niezdrowe nasycone kwasy tłuszczowe mięsa.

Komosa ryżowa (quinoa) może zapobiegać nowotworom

Komosa ma potencjalne działanie antynowotworowe - przekonują naukowcy z Zakładu Biologii Komórki Wydziału Biochemii, Biofizyki i Biotechnologii UJ w Krakowie. Z ich badań wynika, że wyciągi z nasion, kiełków i liści komosy ryżowej wyraźnie hamują proliferację komórek raka szczurzej prostaty, a także ograniczają ich międzykomórkową komunikację za pośrednictwem złącz szczelinowych oraz aktywność migracyjną in vitro.

Komosa ryżowa (quinoa) może zapobiec miażdżycy

Ziarna komosy ryżowej są bogate w tłuszcze nienasycone, głównie w kwas linolenowy, oleinowy i linolowy. Ich spożycie przyczynia się do obniżenia poziomu cholesterolu, zmniejsza ryzyko miażdżycy i innych chorób układu krążenia.

Czytaj też: Która kasza jest najzdrowsza?

To ci się przyda

Wartość odżywcza ugotowanej komosy ryżowej w 100 gWartość energetyczna - 120 kcalBiałko ogółem - 4,40 gTłuszcz - 1,92 gWęglowodany - 21,30 g (w tym cukry proste 0,87)Błonnik - 2,8 gWitaminy

Tiamina – 0,107 mgRyboflawina – 0.110 mgNiacyna - 0.412 mgWitamina B6 - 0.123 mgKwas foliowy - 42 μgWitamina A – 5 IUWitamina E - 0.63 mgMinerały

Wapń – 17 mgŻelazo - 1,49 mgMagnez - 64 mgFosfor - 152 mgPotas - 172mgSód – 7 mgCynk - 1,09 mgŹródło danych: USDA National Nutrient Database for Standard Reference

Przeczytaj także:

Amarantus: właściwości i przepisy

Kasze - właściwości i wartości odżywcze

Kasza bulgur - właściwości i wartości odżywcze

Komosa ryżowa (quinoa) dla chorych na celiakię

Quinoa uważana jest za roślinę bezglutenową, w związku z tym od lat jest polecana osobom z chorobą trzewną. Jednak niektóre badania zasugerowały, że komosa ryżowa może zaszkodzić osobom cierpiącym na celiakię - zaostrzyć przebieg choroby poprzez stymulowanie wrodzonej i nabytej odpowiedzi immunologicznej pacjentów.

W związku z tym naukowcy z Kings College w Londynie postanowili przeprowadzić odpowiednie badania i raz na zawsze rozwiać wszelkie wątpliwości. W eksperymencie wzięło udział 19 pacjentów, którzy stosują dietę bezglutenową. Przez 6 tygodni codziennie podawano im 50 gramów quinoy. Następnie zbadali pacjentów, a ostateczne wyniki opublikowali na łamach "The American Journal of Gastroenterology".

Z badań wynika, że codzienne spożywanie komosy ryżowej (w ilości 50 g dziennie) jest bezpieczne dla pacjentów z celiakią. Jednocześnie zaznaczają, że należy przeprowadzić kolejne badania, które pozwolą określić długoterminowe efekty spożycia komosy ryżowej przez osoby z chorobą trzewną.

Zobacz galerię 5 zdjęć

Polecany artykuł:

Pradawne (prastare, starożytne) zboża - samopsza, płaskurka i nie tylko

Quinoa może powodować alergie?

Jak dowiadujemy się z czasopisma Polskiego Towarzystwa Przyrodników im. Kopernika "Kosmos", w 2008 r. we Francji odnotowano pierwszy przypadek reakcji anafilaktycznej po spożyciu komosy ryżowej.

Pacjent z wcześniejszymi przypadkami alergii wykazywał reakcję systemową z dysfa*gią (zaburzenia połykania), dysfonią (osłabienie głosu), uogólnioną pokrzywką oraz obrzękiem. Skórny test punktowy był pozytywny dla nasion komosy i negatywny dla innych spożywanych równolegle substancji.

Fakt ten jest niepokojący z perspektywy zastosowania komosy ryżowej jako substytutu zbóż u osób na nie uczulonych i/lub przebywających na diecie bezglutenowej.

Komosa ryżowa (quinoa) a cukrzyca

Indeks glikemiczny (IG) komosy ryżowej jest niski IG = 35. Wszystko dlatego, że w jej skład wchodzą głównie węglowodany złożone - na 21,30 g węglowodanów, tylko 0,87 to cukry proste. Ponadto quinoa jest źródłem błonnika, który obniża poziom glukozy we krwi. W związku z tym mogą ją spożywać cukrzycy.

Polecamy

Komosa ryżowa (quinoa) - właściwości i wartości odżywcze (3)

Autor: Time S.A

Zbilansowane dieta to klucz do zdrowia i lepszego samopoczucia. Skorzystaj z JeszCoLubisz, innowacyjnego systemu dietetycznego online Poradnika Zdrowie. Wybieraj spośród tysięcy przepisów na zdrowe i smaczne dania z wykorzystaniem dobrodziejstw natury. Ciesz się indywidualnie dobranym menu, stałym kontaktem z dietetykiem i wieloma innymi funkcjonalnościami już dziś!

Dowiedz się więcej

To ci się przyda

Komosa ryżowa (quinoa) - zastosowanie w kuchni

Quinoa ma lekko słodkawy smak, w związku z tym nadaje się zarówno do przygotowywania dań głównych, jak i deserów. Komosa ryżowa może zastąpić ryż, kasze czy ziemniaki i makarony. Może być również składnikiem zup, gulaszu czy sałatek. Komosę ryżową można wykorzystać również do wypieku ciasteczek lub innych łakoci. Z kolei prażone ziarna można dodać np. do jogurtu.

Komosa ryżowa (quinoa) - jak gotować?

Ziarna komosy należy dobrze wypłukać pod bieżącą wodą. Następnie gotować jak tradycyjny ryż, jednak nieco krócej, bo zaledwie 10-15 minut. Komosę gotuje się w proporcji 1:2 (1 szklanka komosy, 2 szklanki wody).

Komosa ryżowa jest dobrą alternatywą dla ryżu i kasz

Źródło: TVN Meteo Active/x-news

Zobacz galerię 4 zdjęcia

Czy rozpoznajesz to zioło?

Pytanie 1 z 7

Te fioletowe kwiaty zawierające olejki eteryczne, które działają uspokajająco to:

Komosa ryżowa (quinoa) - właściwości i wartości odżywcze (5)

Monika Majewska

Komosa ryżowa (quinoa) - właściwości i wartości odżywcze (2024)

FAQs

Na co jest dobra komosa ryżowa? ›

Komosa ryżowa stanowi też nieocenione źródło węglowodanów dla osób nietolerujących glutenu oraz zmagających się z problemami układu trawiennego. Z powodu swej lekkostrawności i wysokiej zawartości błonnika poleca się ją kobietom w ciąży i osobom chorym na cukrzycę, gdyż ma niski IG.

Która komosa jest najzdrowsza? ›

Komosa czerwona dostarcza jednak więcej ryboflawiny, witaminy niezbędnej do wzrostu i rozwoju komórek organizmu oraz odpowiedzialnej za przetwarzanie pożywienia w energię. Zawiera również nieznacznie mniej tłuszczu i więcej węglowodanów, co czyni ją doskonałym składnikiem diety dla sportowców.

Czy quinoa i komosa to to samo? ›

Quinoa, to inaczej komosa ryżowa. Pochodzi z Ameryki Południowej i zaliczana jest do grupy pseudozbóż (czyli ziaren, które nie są zbożami, ale zawierają dużą ilość skrobi). Komosa posiada niski indeks glikemiczny i cechuje się wysoką zawartością błonnika.

Czy kasza quinoa jest zdrowa? ›

Wartym wspomnienia składnikiem, który zawiera quinoa, są także nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym cenne kwasy omega-3. Kasza quinoa idealnie sprawdzi się więc jako stały składnik diety osób chorujących na miażdżycę, cukrzycę oraz cierpiących na migrenowe bóle głowy.

Kto nie może jeść komosy ryżowej? ›

Komosa ryżowa przeciwskazania.

Częste spożywanie tego produktu w dużych ilościach może przyczyniać się do zaburzeń układu trawiennego, w tym również do uszkodzenia żołądka. Narażone są na nie szczególnie osoby zmagające się z kamicą nerkową, wrzodami lub zapaleniem żołądka.

Jak często można jesc Komose ryzowa? ›

Komosę ryżową warto więc jeść jak najczęściej i na stałe włączyć do codziennej diety. Dostarczy naszemu organizmowi cennych substancji odżywczych, a być może także zmniejszy ryzyko zachorowania na nowotwór.

Czy komosa ryżowa zakwasza organizm? ›

Czy komosa ryżowa zakwasza organizm? Nie, komosa ryżowa należy do produktów alkalizujących.

Czy komosa ryżowa powoduje wzdęcia? ›

Komosa ryżowa jest zdrowym składnikiem diety znanym z wielu korzyści zdrowotnych. Jednak jak każdy produkt spożywczy, może mieć skutki uboczne. Najbardziej popularnym skutkiem ubocznym stosowania Komosy ryżowej jest wzdęcie i uczucie pełności.

Czy komosa ryżowa tuczy? ›

Komosa ryżowa nie jest tucząca. Po ugotowaniu jest bogatym źródłem białka i węglowodanów, które stanowią znaczną część dziennego zapotrzebowania na energię. W 100 g znajduje się tylko 120 kcal.

Z czym jeść komosa ryżowa? ›

Z czym jeść komosę ryżową? Quinoa ma szerokie zastosowanie w kuchni. W połączeniu z owocami, orzechami i jogurtem rewelacyjnie sprawdzi się jako składnik pełnowartościowych śniadań. Pasuje także do sałatek, szczególnie ze świeżym szpinakiem lub botwinką, a nawet do wypieków!

Czy Komosę ryżową trzeba płukać? ›

Rozgrzewające danie z quinoa

Komosę ryżową przed gotowaniem należy dobrze opłukać, aby pozbyć się antyodżywczych saponin z powierzchni ziarna.

Ile czasu gotuje się komosa ryżowa? ›

- Wypłucz komosę na sitku, w zimnej wodzie, najlepiej kilkukrotnie. - Odmierz wodę – powinno być jej dwukrotnie więcej niż ziaren. - Zalej ziarna zimną wodą i doprowadź ją do wrzenia, a następnie zmniejsz płomień i gotuj powoli przez ok. 15 minut – białą, 20 minut – czerwoną, a 25 minut – czarną.

Jaka jest najzdrowsza kasza do jedzenia? ›

Najlepsza dla zdrowia, czyli kasza gryczana

Powszechnie uważa się ją za najzdrowszy z rodzajów kasz. Jest ona bowiem znakomitym źródłem węglowodanów, a także łatwo przyswajalnych białek. Zawiera lizynę oraz tryptofan, czyli aminokwasy, których ludzki organizm nie jest w stanie sam wytworzyć.

Która kasza ma najwięcej witamin? ›

Najwięcej wartości odżywczych wykazuje pęczak.

W składzie kaszy jęczmiennej znajdziemy, poza minerałami, niacynę (witamina B3, PP).

Na co jest dobra komosa? ›

Jedzenie komosy wspomaga również układ trawienny (zawarty w roślinie błonnik pomaga pozbyć się zaparć oraz wzdęć), dodaje energii (wpływ skrobii), obniża cholesterol i przeciwdziała miażdżycy. Ze względu na niski indeks glikemiczny (35) komosę mogą jeść osoby z insulinoop*rnością i cukrzycą.

Czy komosa ryżowa jest dobra na odchudzanie? ›

Wśród wszystkich zalet komosy trzeba również wymienić to, że może być jednym z czynników wspomagających odchudzanie. Ugotowana ma ok. 120 kalorii w 100g, co nie jest wysoką liczbą, w porównaniu z większością innych kasz.

Czy komosa ryżowa to to samo co ryż? ›

Komosa ryżowa – nazywana też ryżem peruwiańskim lub quinoą – jest coraz popularniejszym dodatkiem do obiadów oraz podstawą sałatek i deserów. W biologii określa się ją jako tzw. pseudozboże, czyli roślinę, która wytwarza bogate w skrobię nasiona.

Czy komosa ryżowa się trawi? ›

Minusem pseudozbóż jest to, że zawierają one kwas fitynowy, którego nie trawimy, w dodatku w jelitach „wychwytuje” on jony metali takich istotnych dla organizmu pierwiastków jak magnez, cynk, wapń, potas czy żelazo, wiążąc je, co wpływa niekorzystnie na poziom dostępnych w pożywieniu soli mineralnych – tłumaczy dr ...

References

Top Articles
Latest Posts
Article information

Author: Manual Maggio

Last Updated:

Views: 5683

Rating: 4.9 / 5 (69 voted)

Reviews: 84% of readers found this page helpful

Author information

Name: Manual Maggio

Birthday: 1998-01-20

Address: 359 Kelvin Stream, Lake Eldonview, MT 33517-1242

Phone: +577037762465

Job: Product Hospitality Supervisor

Hobby: Gardening, Web surfing, Video gaming, Amateur radio, Flag Football, Reading, Table tennis

Introduction: My name is Manual Maggio, I am a thankful, tender, adventurous, delightful, fantastic, proud, graceful person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.